•  

Ścisły przewodnik po aspektach miękkich dla ekspertów IT

A session at JDD 2012

  • Sławomir Sobótka

Friday 26th October, 2012

12:00pm to 12:50pm (WMT)

Tak zwane „miękkie” kompetencje nie są silną stroną nas - „informatyków” (dla niektórych z nas to słowo jest tak samo obraźliwe jak określenie znachor dla lekarza:).

Podczas prezentacji będę chciał przekonać Was, że materię miękką daje się w pewnym zakresie zanalizować, zamodelować, skatalogować i sparametryzować – czyli w pewnym stopniu okiełznać i wykorzystać do własnych celów.

Wszyscy dążymy do miana eksperta w swoim fachu, dlatego na wstępie przyjrzymy się jednemu z modeli rozwoju kompetencji, prowadzącemu do poziomu eksperta aby stworzyć model postaw i strategii jakimi posługuje się ekspert. Następnie zajrzymy w głąb umysłu eksperta aby zrozumieć zachodzące w nim procesy. Przyjrzymy się umysłowi zarówno na poziomie „sprzętowym” jak i funkcjonalnym.

Na poziomie sprzętowym poznamy mechanizm tykania wewnętrznego zegara czasu oraz wpływ hormonów stresu na działanie tegoż mechanizmu (poczucie upływu czasu, ale również wpływ na motywację wewnętrzną). Przyjrzymy się kilku modelom architektonicznym mózgu, w tym modelowi 2 procesorów wykonujące odmienne (komplementarne) wraz z technikami aktywacji procesora Rich, który jest zdecydowanie zbyt wycofany w naszej branży.

Na poziomie funkcjonalnym przyjrzymy się strategiom uczenia się i komunikowania, których zrozumienie pozwala zoptymalizować wydatek energii poświęcany na własny rozwój. Przedstawię również kilka typowych dla naszej branży strategii podejścia do modelowania problemów i typowych błędów kognitywnych.

Na zakończenie przełączymy perspektywę zmieniając optykę z jednostki na grupę (zespół) i przyjrzymy się Teorii Gier oraz Transakcjom w relacjach międzyludzkich.

Prezentacja: http://prezi.com/efqxrwz337ey/co...

About the speaker

This person is speaking at this event.
Sławomir Sobótka

Sign in to add slides, notes or videos to this session

JDD 2012

Poland Poland, Krakow

25th26th October 2012

Tell your friends!

When

Time 12:00pm12:50pm WMT

Date Fri 26th October 2012

Where

Hotel Galaxy

Short URL

lanyrd.com/szgcq

Official session page

12.jdd.org.pl/…schedule

View the schedule

Share

See something wrong?

Report an issue with this session